הודעות
ערך לחיפוש:

חסד של אמת באמי"ת חברותא

מאת: חמדת קב

 

האנשים שפוקדים את בתי העלמין ברחבי הארץ הם בדרך כלל בני משפחות הנופלים שבאו להתייחד עם יקיריהם. בשנים האחרונות מצטרפים לנוף מצבות האבן הנוקשות נערים בדמות מלאכים שבאים לחבק לעודד להקשיב ואפילו להשלים מניין לקדיש. אלה הם מתנדבי "סיירת קדיש", הפועלים במסגרת פרויקט שהתחיל על ידי תלמידי ישיבת חברותא אמי"ת ברעננה והתפשט בכל רחבי הארץ.

 

 

תמיכה פנים אל פנים

 

בית העלמין בקיבוץ עינת. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. באופן בלתי צפוי מגיחים 30 חבר'ה צעירים על גבם תרמילים, ופונים אל המשפחה היחידה המתייחדת עם יקירה בבית העלמין. הנערים פותחים בשאלות: מה שלומכם? לפני כמה זמן הוא נפל? מי הוא היה? מה היו התחביבים שלו? איך אתם משמרים את זכרו? קבוצת סיירת קדיש היו באמצע מסע מאילת לחרמון, והחליטו לקחת פסק זמן כדי ללוות את המשפחה השכולה בבית הקברות. הם הקשיבו לסיפורים, הביעו הזדהות עמם, ובערב המשפחה פתחה שולחן ואירחה את כולם בביתה.

 

להתפלל על חללים שאין להם קרובים

 

אישה יושבת בין 2 קברים. בקבר האחד קבור בנה שנפל, ובקבר השני קבורה חברתו שנפלה איתו. האם המסורה דואגת לשטוף גם את קבר החברה שאין לה הורים שידאגו לכך. התלמידים מישיבת חברותא נכנסו מידית לתמונה, ועזרו לה לשטוף את הקברים ולהיות לה לאוזן קשבת. וכמובן התפללו ואמרו קדיש.

 

להמשיך את היוזמה הלאה

 

אלו רק שני סיפורים מתוך חוויותיהם המרגשות של נערי סיירת קדיש. היוזמה, אשר התחילה במחזורים הראשונים של הישיבה, נבעה מתחושת ערבות הדדית. הנערים נכנסים לבתי העלמין ומגיעים לקברים שלידם עומדים מעט אנשים, כדי להשלים מניין לקדיש, ולתת תמיכה למשפחות.

"בהתחלה יש מתח באוויר והמון חשש, אבל אחרי מפגש אחד נפתחים כולם, כי רואים את החיבוק וההתרגשות של המשפחות", מסביר הרב אבינועם אלמגור.

הרב אבינועם אלמגור מעודד את תלמידיו: "מעשה קטן אחד שלכם, של חסד של אמת, יוצר מציאות בשטח ששינתה את הרגשתם של הרבה משפחות בארץ. כבר לא מסתפקים רק בטקס, אלא נפגשים פנים אל פנים עם המשפחות".

 

"מי שמסוגל נפשית אני ממליץ לו לקחת חלק ביוזמה זו כיוון שזה לא רק לתת אלא גם לקבל. מתחזקים מזה שרואים כמה המשפחה חזקה ואילו עוצמות יש לה." ואלון מסביר: "סיירת הקדיש משמעותית בעיניי מפני שכשאני שומע ממקור ראשון אני יודע על מה מדובר, ולכן יותר מתחבר לזה".

 

הפגישה פנים אל פנים, בשונה מטקס, תורמת לא רק לזכרון מורשת הנופלים ע"י הכלל, אלא גם תורמת למשפחה עצמה.

 

כולנו בארץ יכולים להביע ולו במעט את הערכתנו לנופלים ולעשות מחווה צנועה למשפחות השכולות. לא צריך להיות מבוגר או פסיכולוג כדי להראות אכפתיות למשפחות החללים. רק לבוא, לשבת, ולהקשיב. מי שמעוניין ליטול חלק יכול להצטרף לנערים הממלאים מעט את החלל הן באזור החלקות הריקות, והן בלב המשפחות השכולות.

 

[פורסם במגזין מעורבות חברתית של עמותת בת עמי]


עוד |
  חזור
קישורים מומלצים
כתבה שהתפרסמה בערוץ 7
כתבה שהתפרסמה במגזין מעורבות חברתית של בת עמי
הוספת תגובה
גירסה להדפסה
שלח לחבר
דף הבית | צור קשר הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית
קריית החינוך אמי"ת כפר בתיה- ישיבת חברותא    רחוב ירושלים 1 ת.ד. 17  כפר בתיה    טלפון:  טלפון 09-7700393   פקס: פקס 09-7700392  
 
 
בניה וקידום אתרים בית ספריים